skip to main content
 
LCCTC ShopsCheck out our VideoAbout The SchoolCalendarSchool StaffThe EagleTranscripts, Applications, Misc. FormsClass ScheduleLatest NewsLibrarySpotlightHighlightsWeek at a GlanceSkillsUSA 2018HandbookMcKinney-Vento Homeless AssistanceCafeteria InformationThe Nutrition GroupNutriSliceCooperative Education Application and InformationStudent InformationParent PortalApplication for Admission 2017-2018 School YearGuidanceKeystone Exam Scale Score RangeKeystone Exam Student Report Guide2015-2016 Scholarship InformationFAFSASAT, ACT, PSAT, & AP ExamsWork PermitsKeystone Parent Confidentially Keystone Exam Cell Phone Policy Keystone Exam BreakdownThe Jason Foundation - Parent Resource ProgramPrivate Site-Staff OnlySchool NurseClubs & OrganizationsCommunity ServicesIntroIdeas PageForms for you to adaptPRAXIS PrepAlternative Learning Center WorkEducational TechnologyOnline StopWatchPA-ETEPAlumniAdult EducationAbout The ProgramSchool Board InformationAgency Open Records RegistrationRight-To-KnowEmployment OpportunitiesBuilding MaintenanceBuilding After Hours Outside Usage ApplicationCoach Team Waiver LiabilityAthletic Director Team Waiver LiabilityBuilding Use CalendarTechnologySafety Crisis Commitee

SkillsUSA 2018 Competition

Advisors: Mrs.Christina Weisenstein and Mr. John Goebel

Advisor of Skills Team: Mrs. Lynn McVicker-Shaffer

 

Below is a list of all 2018 District 10 first place winners and their competitions:

Jason Ealy-Automotive Service Technology

Trevor Cunningham-CNC Technician

Noah Skelley-Electrical Construction Wiring

Candace Hammond-Employment Application Process

Shelby Leasure-First Aid/CPR

Skylar Schultz-Health Occupations Professional Portfolio

Calvin Lample-Masonry

Kaitlyn Heeter-Nurse Assisting

Dayuna Ware, Krista Berkley, Felicity Weir, Trenton Yale, Jaden Locke, Tristyn Gravatt, and Tabatha Zang-Opening and Closing Ceremonies

Carlee Stoner-Technical Computer Applications

 

List of 2018 SkillsUSA States competitors:

Nick Neupauer - Chapter Display

Blu Bartle - Promotional Bulletin Board

Makenna Braniff - Promotional Bulletin Board

Wyatt Butler - Welding Fabrication

Aaron Dilling - Welding Fabrication

Devin Dilling - Welding Sculpture

Stormy Fiello- Chapter Display

Noah James - Industrial Motor Control

Haliegh Lee- Promotional Bulletin Board

Cody Marks - Chapter Display

Jacob Ponziani - Welding Fabrication

Shay Stanley - Promotional Bulletin Board

 

Events:

Leadership Conference-  December 7, 2017

Disctrict 10 Competition- January 12, 2017

Pennsylvania State Competition- April 18-20, 2018

National Competition- TBA

 

Link to SkillsUSA Main Page